AKINCI TİHA TSK'DA
Haber
29 Ağustos 2021 - Pazar 21:40 Bu haber 2253 kez okundu
 
AKINCI TİHA TSK'DA
Akıncı TİHA envantere giriyor! Erdoğan'dan önemli açıklamalar
GÜNDEM Haberi
AKINCI TİHA TSK'DA

F-16'nın taşıyabildiği mühimmatları taşıyabilen Akıncı TİHA, bugün törenle TSK'ya teslim ediliyor. Akıncı TİHA'ya ilk imzasını atan Erdoğan, teslim töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Türkiye bu teknolojide dünyanın en ileri 3 ülkesinden biri olmuştur" ifadelerini kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, F-16’nın taşıyabildiği mühimmatları taşıyabilen Akıncı TİHA'nın TSK'ya teslim töreninde konuştu.

 

Erdoğan yaptığı konuşmada, Türkiye'nin SİHA alanında üst sıralarda olduğunu vurguladı ve "Akıncının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu teknoloji ile İHA liginde ilk 3 ülke arasına girmiş olmamız yeter mi? Yetmez. Şimdi hedefimiz kendi inşa ettiğimiz kısa pistli uçak gemilerimize inip kalkabilen SİHA'lar geliştirmektir." ifadelerine yer verdi.

 

AKINCI'YA İLK İMZA

 

Öte yandan Erdoğan, Akıncı TİHA'ya ilk imzasını da attı.

 

 

'BUGÜN TÜRK İHA'LARINI KONUŞUYORLAR'

 

Ağustos'un, Türk tarihinde aynı zamanda zaferler ayı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Perşembe günü 950'nci sene-i devriyesini kutladığımız Malazgirt Zaferi'nden yarın 99. yıldönümüne kavuşacağımız İstiklal Harbimizin zirvesi olan 30 Ağustos Zaferi'ne kadar pek çok dönüm noktasını bu ay içinde yaşadık. Bugünkü programımızla tarihimizdeki bu zaferler halkasına bir yenisini daha eklemiş oluyoruz. Türkiye'nin son 19 yılda yazdığı başarı hikayesinin en ön safında hiç şüphesiz savunma sanayimiz var. Bilhassa insansız hava araçları teknolojisinde ulaştığımız seviye, savunma sanayindeki kabiliyetlerimizin tüm dünya tarafından kabul edilen başarısının ifadesidir.

 

Çok değil bundan 10 yıl önce bize bu araçları parası ile bile satmayan, bakımlarını yaptırmak istediğimizde 'bugün git, yarın gel' diyenler vardı. Aynı çevreler bugün sahada oyunu değiştiren Türk İHA'larını ve onların açtığı çığırı konuşuyor. Bu başarının gerisinde Nuri Demirağ, Nuri Killigil ve Vecihi Hürkuş gibi vatanseverlerin akim kalmış mücadelelerini yeniden ayağa kaldıran Türk mühendisleri, teknisyenleri ve teknikerleri bulunuyor. Bu başarının arkasında 'yapamayız, beceremeyiz' diyen mandacı kafalara inat, 'en iyisini, en ilerisini biz yaparız' diyen inanmış yürekler var.

 

 

'DÜNYANIN EN İLERİ 3 ÜLKESİNDEN BİRİ OLDUK'

 

Taarruzi İnsansız Hava Aracımız Akıncı ile birlikte Türkiye, bu teknolojide dünyanın en ileri üç ülkesinden biri olmuştur. Bu başarının mimarları olan Bayraktar ailesini, başta baba Bayraktar Özdemir Bey'i, eşini ve evlatlarını, Baykar'ın fedakar mühendislerini, teknikerlerini, çalışanlarını, Akıncı'nın tasarım, geliştirme ve üretim safhalarında emeği geçen herkesi, şahsım, ailem ve milletim adına yürekten tebrik ediyorum. Rabbimden Akıncı'nın bölgesinde ve dünyada huzurun, güvenin, barışın ve adaletin tesisi için samimi gayret gösteren Türkiye'nin gücüne güç katmasını niyaz ediyorum."

 

 

 

KAYNAK:KARAR GAZETESİ

Kaynak: Editör: Şerife Soyugüzel
Etiketler: AKINCI, TİHA, TSK'DA,
Yorumlar
Haber Yazılımı