BAKAN KOCA AÇIKLADI !
Haber
12 Ağustos 2021 - Perşembe 20:41 Bu haber 3313 kez okundu
 
BAKAN KOCA AÇIKLADI !
SAĞLIK Haberi
BAKAN KOCA AÇIKLADI !

BAKAN KOCA VAKA SAYISI EN FAZLA ARTAN 5 İLİ AÇIKLADI.

 

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs vakası en fazla artan 5 ili açıkladı. Söz konusu illeri Rize, Batman, Diyarbakır, Artvin, Bingöl olarak belirten Bakan Koca, dün uygulanan aşı sayısını da 1 Milyon 274 bin 368 doz olarak açıkladı.

Normalleşme ve bayram tatilindeki seyahat yoğunluğu nedeniyle Türkiye'de koronavirüs vakaları artıyor. Uzmanlar salgınla mücadelede en önemli silahın aşı olduğunu vurgularken aynı zamanda tedbirlere de uyulması gerektiğini belirtiyor. Sağlık Bakanlığı da aşılamanın hızlanması için çalışmalarına devam ediyor.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda koronavirüs salgının seyri ve aşılama hakkında bilgi verdi. Dün 1 Milyon 274 bin 368 doz aşı uygulandığını belirten Bakan Koca, "İlk doz aşısını yaptıranların sayısı 385.519. İkinci doz aşısını yaptıranların sayısı 698.312. Üçüncü doz aşısını yaptıranların sayısı 190.537. İlk doz aşısını henüz yaptırmayanların sayısı 19.070.186’a indi" dedi.

 

DÜŞÜK RİSKLİ İL SAYISI 21'E ÇIKTI 

 

Antalya, Denizli, Tunceli ve Giresun'un mavi kategoriye geçtiğini duyuran Bakan Koca, Bu illerde ilk doz aşılanma oranlarının 75’in üzerinde olduğunu belirterek düşük riskli il sayısının 21’e yükseldiğini açıkladı.

 

AĞRI VE BAYBURT TURUNCU KATEGORİDE

 

Bayburt'un yüzde 55’in üzerine çıkan ilk doz aşılanma oranıyla çok yüksek risk seviyesini yüksek risk seviyesine indirdiğini belirten Bakan Koca, "Bayburt, Turuncu iller arasında" ifadelerini kullandı. Aynı şekilde Ağrı'nın da ilk doz aşılanma oranının yüzde 55'in üzerine çıktığını açıklayarak, ilin çok yüksek seviyesinden yüksek risk seviyesine indiğini belirtti. Bu şekilde Ağrı da turuncu iller arasında yer aldı.

İllerde 100 bin nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasını da paylaşan Bakan Koca, "En az iki doz aşı olanların sayısı arttıkça vaka sayıları da düşecek" dedi.

 

VAKA SAYISI EN FAZLA ARTAN 5 İL AÇIKLANDI

 

Son bir haftada vaka sayısı en çok artan illeri de açıklayan Bakan Koca, söz konusu beş ili şöyle sıraladı: Rize, Batman, Diyarbakır, Artvin, Bingöl.

 

Bakan Koca açıklamalarını "Aşınızı vakit kaybetmeden olun" diyerek tamamladı.

 

KAYNAK : Karar Gazetesi

 

 

Kaynak: Editör: Şerife Soyugüzel
Etiketler: BAKAN, KOCA, AÇIKLADI, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı