BİLİM KURULU TOPLANTISI SONRASI AÇIKLAMA
Haber
02 Eylül 2021 - Perşembe 22:27 Bu haber 3054 kez okundu
 
BİLİM KURULU TOPLANTISI SONRASI AÇIKLAMA
SAĞLIK Haberi
BİLİM KURULU TOPLANTISI SONRASI AÇIKLAMA

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında, Milli Eğitim Bakanı Özer ve YÖK Başkanı Özvar'ın katılımıyla toplandı. Toplantı sonrası Bakan Koca, açıklama yaparak aşı çağrısını hatırlattı. Mili Eğitim Bakanı Özer 6 Eylül'de okulların yüz yüze ve tam zamanlı olarak açılacağını söyledi.

 

'SALGINA RAĞMEN OKULLARDA GÜVEN ORTAMI'

 

Koca, toplantının ardından yaptığı açıklamada, 2021-2022 eğitim öğretim yılı başlamadan önceki son toplantıda, gündem maddelerinin, eğitim öğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin başlaması ve sürekli açık kalabilmesi için alınan tedbirler olduğunu belirterek, uygulamayla salgına karşı okullarda güven ortamı oluşturulacağını söyledi.

 

 

2020'nin başından itibaren dünyayı etkileyen salgının sağlık yönünden en çok büyükleri, iş gücü kaybı açısından orta yaş grubu emektarları, eğitim öğretim açısından da gençleri etkilediğini vurgulayan Koca, bilinmezliklerle dolu, kaygılı bir yıl geçirildiğini ancak 2021 ile birlikte gerek hastalığın tıbben daha iyi anlaşılması gerekse aşının devreye girmesiyle ilerinin görülebileceği günlere erişildiğini belirtti.

 

Bakan Koca, "Bugün 18 yaş ve üzeri nüfusumuzun yüzde 78'inden fazlası tek doz, yüzde 60'ından fazlası da iki doz aşıyla aşılanmış durumdadır. Sizlere aşı programımız başlarken 'Tünelin ucundaki ışık göründü' demiştim. Bugün 'Tünelin çıkışı görünüyor.' diyebilirim. Acı hatıralarımıza dönmemek üzere, arkamıza bakmadan ilerlemek zorundayız. Bu süreçte yarım bırakmaya gelecek işimiz yoktur." diye konuştu.

 

"AKTİF VAKALARIMIZIN YÜZDE 81'İ TAM AŞILI OLMAYAN KİŞİLERDİR"

 

 

Son 4 haftada vaka sayılarındaki artışın özellikle aşı olmamış kişilerden kaynaklandığını daha önce de açıkladığını hatırlatan ve buna ilişkin bazı istatistikleri paylaşan Koca, şunları kaydetti:

 

"Bugün itibarıyla aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerdir. Yani 500 bine yakın olan aktif vakamızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90'ı da yine tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 10'a yakını tam aşılı kişilerdir. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 90'ı ya hiç aşı olmamış veya aşıları eksik kişilerdir. Tüm bunların hülasası, aşı bizi koruyor. Belirli bir süre aşıyla tam koruma sağlanabiliyor. Bu bakımdan, bir kere daha ısrarla ve en yüksek sesle sizlere sesleniyorum, aşınızı olun, kendinizi ve toplumu koruyun."

 

"ÖNCE VELİLER OLARAK BİZLER TEDBİRLERE UYMALIYIZ"

 

Koca, gelecek hafta başında çocuklar ve gençlerin okullarına kavuşacağını, tüm gayretlerinin onlara yüz yüze eğitim vermek ve bunun sürekliliğini sağlamak olduğunu vurguladı. Koca, salgın hastalık sebebiyle gençlerin eğitiminin eksik kalmasının bugün ve gelecek için çok üzücü, bunun için salgınla mücadelede her koşulda okulları açık tutmanın en öncelikli ödevleri olduğunu ifade etti.

 

Okullarda kalabalık ortamlar oluşmaması için tedbirleri ve kuralları içeren rehberler uygulayacaklarını aktaran Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Buna rağmen endişesi olan velilerimiz olabilir. 'Acaba çocuklarımıza okulda hastalık bulaşır mı?' sorusu sorulabilir. Eğer böyle düşünüyorsak önce veliler olarak bizler tedbirlere uymalıyız. Günlük hayatla tedbirin çelişmediğini göreceğiz. Bu dönemde öğretmenleri, öğrencileri örnek alacağız. Veliler olarak da örnek olacağız. Kendi çocuklarımızı korumak ve onlar için tedbirli olmak, çocuklarımızın sınıf arkadaşlarını da korumak anlamına geliyor.

 

Her bir velimiz, kendi çocuğunu ve onun sınıf arkadaşlarını korumak üzere tedbirlere azami riayet göstererek zaman kaybetmeden aşı olmalı. Hep birlikte çaba gösterirsek, 'Zil sesinden sonra alarm sesi gelir' diyenleri haksız çıkarırız. Çıkarmalıyız, inanıyorum ki çıkaracağız. Eğitimi, ailelerin, öğretmenlerin göstereceği ciddiyetin farkında olmadan değerlendirmek yanlış olur. Öğretmenlerimizin motivasyonu hepimizden büyük olacak. Kendi sağlıkları kadar öğrencilerine sevgileri söz konusu."

 

Sağlık Bakanı Koca gazetecilerin soruları da yanıtladı.

 

12 YAŞ ÜSTÜNE AŞI GELECEK Mİ?

 

-Aşı'da 12 üstü de 15 yaş üstü gibi tercihe bağlı olarak yapılabilir.

 

VAKA YOĞUNLUĞU 12-45 YAŞ ARASI

 

-Vaka sayıları 15- 45 yaş arası yoğunluk görülüyor. Vaka sayılarının yüksek olduğunu düşünüyoruz. vefat sayıları artıyor, varyantların devreye girmesiyle bulaşıcılık artıyor, kısıtlamaları gündemimize almadık'.

 

AŞI BULAŞI DA ÖNLÜYOR

 

-Aşının belli düzeyde bulaşı da önlediğini biliyoruz.

 

-Birinci ve ikinci doz Sputnik aşısının gelmesi için gayret içindeyiz.

 

-Sinovac aşısı için Çin'le yatırım ve teknoloji transferini görüştük, uzun sürmeyeceğini söylediler.

 

-İsrail'deki çalışmalar mRNA aşısında 7-8 ay sonra hatırlatma dozu gerektiğini gösteriyor.

 

'AŞISIZLARIN SALGINI OLMAYA DEVAM EDİYOR'

 

-Hastane yükümüz, vaka yükümüz aşısı tamamlanmamış kişiler, aşısızların salgını olmaya devam ediyor. Olay çok net. Bizim bir an önce aşılarımızı tamamlıyor olmamız gerekiyor. Tek doz aşı korumuyor iki doz aşının yapılması gerekiyor.

 

-Aşısı tamamlanmış kişi sayısı 35 milyon. Bu kişilerin vaka yükü yüzde 13, hastane yükü yüzde 10.

 

'AŞILANMAYLA SALGININ GÜNDEMDEN DÜŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM'

 

-AVM, restoran, kafe gibi yerler için PCR uygulamasını gündemimize almadık, önümüzdeki dönemde salgının ülkemizin gündeminden düşeceğini düşünüyorum.

 

-12 yaş üstünde de 15 yaş üstünde olduğu gibi tercihe bağlı aşı yapılabilir.

 

-Aşılayanmayanların okula alınmaması gibi bir durum olmaz. En az bir doz aşısını yaptırmış olanların oranı yüzde 88'i buldu.

 

ELEKTRONİK TAKİP SİSTEMİ DETAYLARI

 

MEB Bakanı Mahmut Özer: Geçen haftalarda açıkladığımız tüm okullarımızda vaka durumunu temas durumunu, aşı durumunu almış olduğumuz tüm bilgileri okul bazında takip eden elektronik bir sistem kurduk. Burada büyük emek Sağlık Bakanlığımıza ait çünkü tüm bilgileri bizimle paylaşıyor. Biz kimlerin PCR olması lazım bunların hepsinin takibini bu sistemden yapabiliyoruz.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:Karar Gazetesi

Kaynak: Editör: Şerife Soyugüzel
Etiketler: BİLİM, KURULU, TOPLANTISI, SONRASI, AÇIKLAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı