COVİD-19 ATLATILSA BİLE BU ETKİLERİ KALIYOR!
Haber
29 Ağustos 2021 - Pazar 10:59 Bu haber 39828 kez okundu
 
COVİD-19 ATLATILSA BİLE BU ETKİLERİ KALIYOR!
TTB'den koronavirüs paylaşımı: Hastalık atlatılsa bile etkileri devam ediyor
SAĞLIK Haberi
COVİD-19 ATLATILSA BİLE BU ETKİLERİ KALIYOR!

Koronavirüs salgınıyla alakalı ABD'de yapılan bir araştırmayı kaynak olarak gösteren TTB, 'Kovid-19'un uzun dönem etkileri'nin yer aldığı bir görsel paylaştı. Araştırmada, koronavirüsü atlattıktan sonraki 14. gün ile 110. gün arasındaki sürede, en sık görülen beş semptomun yorgunluk, baş ağrısı, dikkat bozukluğu, saç dökülmesi ve nefes darlığı olduğu açıklandı.

 

Türk Tabipleri Birliği (TTB), ABD'li bilim insanlarının araştırmasını kaynak göstererek Kovid-19'un uzun dönem etkilerini paylaştı. Hastalık atlatılsa bile bu etkiler kalıyor

 

47 bin 910 hastanın dahil edildiği, hastaları takip süresi, viral enfeksiyon sonrası 14 ila 110 gün arasında değişen araştırmada, Sars-CoV-2 ile enfekte olan hastaların yüzde 80’inin bir veya daha fazla uzun vadeli semptom geliştirdiği belirtildi.

 

Yapılan araştırmalar sonucunda, hastalık sonrasındaki sürede en sık görülen beş semptomun yorgunluk (yüzde 58), baş ağrısı (yüzde 44), dikkat bozukluğu (yüzde 27), saç dökülmesi (yüzde 25) ve nefes darlığı (yüzde 24) olduğu açıklandı.

 

 

 

TTB, araştırma görselinin paylaşımında, "Kovid-19’un kalıcı etkilerinin boyutu, hastalığı önlemenin ne denli önemli olduğunu, dolayısıyla aşının değerini bir kez daha göstermektedir" ifadelerine yer verdi.

 

 

KAYNAK: KARAR GAZETESİ

 

Kaynak: Editör: Şerife Soyugüzel
Etiketler: COVİD-19, ATLATILSA, BİLE, BU, ETKİLERİ, KALIYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı