PROF. DR. ERSİN YARIŞ UYARDI: DÖRDÜNCÜ PİK KAPIDA!
Haber
15 Ağustos 2021 - Pazar 10:19 Bu haber 3282 kez okundu
 
PROF. DR. ERSİN YARIŞ UYARDI: DÖRDÜNCÜ PİK KAPIDA!
SAĞLIK Haberi
PROF. DR. ERSİN YARIŞ UYARDI: DÖRDÜNCÜ PİK KAPIDA!

Uzman isim 'hastanelere yatış sayısı artıyor' diyerek uyardı: Dördüncü pik kapıda

 

TTB Kovid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ersin Yarış,'Vaka ve ölüm sayıları yükselişte. Doğu Karadeniz ve Güneydoğu’da vaka sayıları hızla artıyor' diyerek uyardı. Yakış, “4’üncü pik kapıda. Hastaneye yatış artıyor” dedi.

 

Bir yandan aşı seferberliği sürerken bir yandan koronavirüs vaka sayıları ülke genelinde artıyor. Delta varyantının etkisiyle artışa geçen vaka sayıları özellikle Doğu Karadeniz ve Güneydoğu’da alarm veriyor.

 

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kovid-19 İzleme Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Yarış, başta Karadeniz olmak üzere ülke genelinde artışa geçen vaka sayılarını değerlendirdi. 4’üncü pikin kapıda olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yarış, “Şu an tam anlamıyla dejavu yaşıyoruz. Ülke geneli için 4’üncü pik korkumuz var” dedi.

 

 

Prof. Dr. Yarış, geçen yılın bu zamanlarını hatırlatarak benzer durum yaşandığını kaydetti:

“Geçen yıl aşı yoktu. Güneydoğu vaka haritasından kırmızı oldu, ardından Karadeniz. Karadeniz’den sonra ise Ankara ve İstanbul kırmızı oldu ve tüm ülkeye yayıldı ve 3’üncü pik yaşandı. Yine benzer durum yaşanıyor. Aşı tereddütü nedeniyle dolayı doğuda artış var. Doğu Karadeniz’de ise çay ve fındık göçü vakaları arttırdı.”

 

AŞISIZLARDA ÖLÜM ARTIYOR

 

Çay ve fındık göçünün bayram hareketliliğin hemen ardına denk geldiğini belirten Prof. Dr. Yarış, “Aşının etkisiyle vaka sayısı çok gözükmüyor gibi ama hastaneye yatışlar da artmaya başladı” dedi ve devam etti: “Karadeniz’de ciddi bir artış var. Yoğun bakımlar kriz durumunda değil ama vaka sayısı artıyor. Ölümler vaka sayısındaki artışa kıyasla fazla. Bunun nedenini aşılılar ve aşısızlar olarak düşünüyorum. Aşısızlarda ölüm oranı artıyor. Aşı olan kişiler ise büyük ihtimalle hastaneye yatırılmıyor, tedavileri evde yapılıyor. Aşısızlar ölüm oranının çoğunu oluşturuyor. 4’üncü pik korkumuz var ve bunu kırmanın yolu aşı.”

 

OKUL ÇAĞINA AŞI YAPILMADI

 

Öte yandan Prof. Dr. Yarış, okulların açılmasıyla birlikte tehlikenin yeni boyut kazanacağına değindi: “Okulların açılmasına sayılı günler kaldı ama daha okul çağındaki çocuklara aşı yapmadık. Bu çocuklar okula gidecek bir de bunların tablosu eklenirse ne olacağını bilmiyoruz. Bu iş kötüye doğru gidiyor. Önlemleri tekrar düşünmek lazım. İnsanların ‘bu iş bitti’ psikolojisine girmemesi lazım.” 

 

KAYNAK:KARAR GAZETESİ 

Kaynak: Editör: Şerife Soyugüzel
Etiketler: PROF., DR., ERSİN, YARIŞ, UYARDI:, DÖRDÜNCÜ, PİK, KAPIDA!,
Yorumlar
Haber Yazılımı