Reyhan Nalbant:20 MİLYON CİVARINDA KADININ İSTİHDAM DIŞINDA BIRAKILMASI
Haber
29 Kasım 2022 - Salı 11:51 Bu haber 6894 kez okundu
 
Reyhan Nalbant:20 MİLYON CİVARINDA KADININ İSTİHDAM DIŞINDA BIRAKILMASI
“Sabırla Koruk Helva Olur, Dut Yaprağı Atlas” Kadının İstihdamınıda Belirtir
EKONOMİ Haberi
Reyhan Nalbant:20 MİLYON CİVARINDA KADININ İSTİHDAM DIŞINDA BIRAKILMASI

 
 
 
1 / 2
20 MİLYON CİVARINDA KADININ İSTİHDAM DIŞINDA BIRAKILMASI
 
“Sabırla Koruk Helva Olur, Dut Yaprağı Atlas” Kadının İstihdamınıda Belirtir
 
Ülkemizde 20 milyon civarında ev kadını üretime katılamamaktadır. Nüfus kayıtlarına göre çalışabilecek durumdaki 30 milyon kadından sadece 10 milyonu iş gücüne katılmıştır. İş hayatında ise 26 milyon çalışanın 8 milyonu kadındır. Günümüzde ülkemizin varlıkları satılmış, 25-30 yıllık birçok geliri tahsis edilmiş, SGK vs. fonları dağıtılmış, MİLYONLARCA KİŞİ ÇALIŞMADAN BESLENMEYE ALIŞTIRILMIŞ, ancak neticede artık çok yüksek enflasyon karşısında karşılıksız devlet destekleri yetersiz kaldığı gibi emekli, dul ve yetim aylıkları da asgari ücretin çok altına düşmüş, seçim öncesi olduğu için en az aylık 3.500,- TL. denerek şimdilik emeklilerin tepkisi önlenmiştir.      
 
Anadolu’da kadınlar 13.Yüzyılda kendi başlarına iş kurabilme, ara mal üretme, ürünlerini kadınların kurduğu çarşılarda satma ve çalışan kadınlarla dayanışma amaçlı örgüt kurarak dünyadaki ilk kadın örgütlenmesini de gerçekleştirme başarısına imza atmıştır. Kadınlar Kayseri’de ilk kooperatif benzerini ve Dünyada’ki İlk Organize Sanayi Bölgesini Kayserinin bazı mahallelerinde kadın birliği teşkilatı olarak kurmuşlardır. Bilgilerini birbirlerine aktarmaları neticesinde el ürünlerinde çok hızlı ve en güzel kumaş, halı, kilim üretilmesi, çadırcılık, keçecilik, nakışçılık, örgücülük, dokumacılık, ipek ve pamuk ipliği üretimi yapılmıştır. 1923-1938 döneminde de kadınlara önem verilmişsede günümüzde kazandığı hakları dahi ellerinden alınarak geriletilmiş, 20 milyon kadın iş hayatına katılmaktan vaz geçirtilmiştir.  
 
Atalarımız “Sabırla Koruk Helva Olur, Dut Yaprağı Atlas” diyerek; “Ekşi koruk, tatlı üzüme dönüşür. Sonra üzüm suyundan pekmez, pekmezden de helva yapılır. Aynı şekilde dut yaprağından da kumaş elde edilir. Bunun gibi, sabırlı davranan kişi, olmayacak gibi görünen işlerde bile başarıya ulaşır. Sabretmesini bilen kimse hiç umulmadık başarılar elde eder.” derken “Yumurtadan çıkan ipek böceği tırtılının, sadece dut yaprağı yiyerek, her bir kozadan tek parçada uzunluğu 800 – 1200 metre arasında değişen dünyanın en sağlam ipliğini ürettiği, 3 kilo ipek böceği kozasından, 2 kilo kadar ham ipek çıktığı, Tıp alanında ameliyat ipi olarak kullanılmasının yanında çelik yelek, paraşüt kumaşı, uzay sanayiinde, tekstil ve dokuma sektöründe de kullanılan ipek, bilinen en sağlam doğal iplik olduğunu, bu üretim için kadınların istihdamının sağlandığını” da söylemişlerdir.  
 
 Ülkemizde 14-16. Yüzyıllar arasında büyük gelişme gösteren Bursa ipeklileri içinde dayanıklılığını ve parlaklığını çok uzun süre koruması sebebiyle atlas en makbul kumaşlardan sayılıyordu. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde yazdığına göre 16. yy. ortasında İstanbul’da atlas ticareti yapan 105 dükkan ve 300 esnaf bulunmaktaydı. Fakat 17. yy.dan itibaren kapitülasyonların sağladığı haklardan yararlanan yabancı tacirlerin yurda getirdikleri atlaslar, Türk atlaslarından daha ucuza satılabildiği için, yerli atlas ticaretinde büyük ölçüde gerileme oldu (Meydan Larousse, Büyük lügat ve Ansiklopedi). Ülkemizde dolar uzun süre sabit tutularak sanki yurtdışında üretilen mallar daha ucuzmuş gibi gösterilerek yoğun ithalat yapılarak (mısır gibi) hem tarım ve hayvancılık çökertilmiş hem de 200 milyar civarında dolar satılarak Merkez Bankasındaki net dolar rezervi eksiye düşürülmüştür.  
 
20 milyon kadın ve kızımızın bir kısmının tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayabilmesi için ev tezgahları çok önemlidir. Ürünlerinin pazarlanması yönünde hiçbir sorun yaşamadan ürettikleri yerde ürünlerinin satın alınması veya uzaktakilerin kargo ücreti karşılanarak kargo ile yollamaları, birim fiyat tespitinde emek vererek ürettiği üründen kâr etmesi ve diğer yıllarda da destekleneceğinden bir gelecek kaygısı bulunmaması, örneğin ipek böceği ve yaprak sorunu olmaması gibi DESTEKLEME PROGRAMLARI, KADIN DESTEK

2 / 2
PROJELERİ hızla Devlet destekli KOOPERATİFLER yolu ile yürürlüğe konarak yeni geçim kapısı veya ekonomilerine katkı sağlanmalıdır. Kadınlarımız boş durmayı sevmez. Helâl kazancın önemli olduğunu bilir. Sabırla koruğun helva, dut yaprağının da atlas olması EV KADINLARININ ÜRETİME KATILMASI ile mümkündür.
 
 
                                                              Reyhan NALBANT
                                                             Gelecek Partisi Kadın  
                                                      Politikaları Komisyon Üyesi
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Reyhan, Nalbant:20, MİLYON, CİVARINDA, KADININ, İSTİHDAM, DIŞINDA, BIRAKILMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı