Reyhan Nalbant: EYT’lilerin Kayıp Dosyaları ve Sigortalı Hizmetleri
Haber
14 Aralık 2022 - Çarşamba 13:55 Bu haber 8475 kez okundu
 
Reyhan Nalbant: EYT’lilerin Kayıp Dosyaları ve Sigortalı Hizmetleri
EKONOMİ Haberi
Reyhan Nalbant: EYT’lilerin Kayıp Dosyaları ve Sigortalı Hizmetleri

 
 
 
1 / 2
SGK’NIN KAYIP DOSYALARI  
 
EYT’lilerin Kayıp Dosyaları ve Sigortalı Hizmetleri
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN’in en son yaptığı açıklamalarda 14.12.2022 tarihindeki durum; “1,8 milyon sigortalının Kanun çıkar çıkmaz emeklilik hakkı kazanacağı, Emeklilikte Yaşa Takılanlarda, kadınlar için 49 yaş, 20 yıl, 5000 gün, erkeklerde 52 yaş, 25 yıl, 5400 gün olması yönünde yasa tasarısı sunacakları, bunlardan 287.000 sigortalının herhangi bir işte çalışmadıkları, geri kalanın fiilen çalışırken aylık bağlatacağı, ancak bazı dosyaların kayıp olması nedeniyle tam sayıya ulaşamadıkları, yasa tasarısının Aralık ayı sonuna kadar TBMM’ye sunulacağı, 2023 Ocak ayında görüşüleceği söylenmiştir.  
 
SGK’da KAYIP DOSYA veya hizmet olması mümkün değildir. Bakan Vedat BİLGİN’e hatalı bilgi verilmektedir. Konu SSK, T.C. Emekli Sandığı, Bağ-Kur, Tarım ve Çiftçi sigortalılarının hizmetlerinin birleştirilmesi esnasında bazı sigortalıların birden fazla SSK sigorta numarası bulunması, sigortalı hizmetlerin sigorta numaralarına kayıtlı olması ve T.C. numaralarının bazılarında bulunmamasıdır.
 
Örnekte görüldüğü üzere Serkan ile Ali’nin sigortalı hizmetleri Serkan’ın T.C. numarasında birleşince Ali’nin 33583 günü yani 94 yıl hizmeti kaybolmuştur. 94 yıl demek başkalarının sigortalı hizmetlerininde Ali’nin hizmet cetveline kaydedildiğini göstermektedir. Serkan’da Bağ-Kur hizmetlerinin parasını yatırmadığı için Bağ-Kur hizmeti sıfır görünüyor.
 
 
 

2 / 2
 
Yapılacak işlem Bilgi İşlem biriminden;
1-) 20.000 günden fazla sigortalı hizmeti bulunanlar,
2-) Sigortalı hizmet cetvellerinde adları veya doğum yılları farklı olanlar,
3-) Sigortalı hizmet cetvellerinde T.C. numarası kayıtlı olmayanlar,
Listeleri alınarak gerekli düzeltmeler yapılması halinde kayıp zannedilen sigortalı hizmetlerin hepsi ortaya çıkacaktır.
 
Bu çalışma yapılırsa on binlerce sigortalının hizmetlerinin hatalı birleştirilmesi nedeniyle bulunamayan hizmetler ortaya çıkacak ve yüzbinlerce sigortalıya da git mahkemeye denmesinin de önüne geçilecektir. Günümüzde bir dava açmanın maliyeti, delillerin temin edilmesi, dava süresi göz önüne alındığında sigortalının mağduriyeti anlaşılacaktır.
 
Bu çalışmayı Gelecek Partisi olarak iktidara geldiğimizde biz muhakkak yaparak yüzbinlerce sigortalının kayıp hizmetlerini ortaya çıkartarak mağduriyetlerini gidereceğiz.  
 
 
 
                                                            Reyhan NALBANT
                                                       Gelecek Partisi Kadın  
                                                   Politikaları Komisyon Üyesi
 
 
 
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Reyhan, Nalbant:, EYT’lilerin, Kayıp, Dosyaları, ve, Sigortalı, Hizmetleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı