Reyhan Nalbant: ULUSLARARASI KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ
Haber
26 Kasım 2022 - Cumartesi 01:26 Bu haber 8198 kez okundu
 
Reyhan Nalbant: ULUSLARARASI KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ
DİĞER Haberi
Reyhan Nalbant: ULUSLARARASI KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ

1 / 2
Ülkemizde Kadınların Kazanılmış Haklarının Kaldırıldığı Bir Dönemde 25 Kasım
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü
 
BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde 25 Kasım günü diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabel'in cesetlerinin bir uçurumun dibinde bulunmasıdır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo'nun: "Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler" şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra tecavüz edilip boğazlanıp dövülerek vahşice öldürülmüşlerdir.
 
Kadına ve Aile Bireylerine Yönelik Şiddet: Çocuk, eş, eski eş, yakın akrabalar gibi aile bireyleri arasında gerçekleşen; bireyin, fiziksel, cinsel, ekonomik veya psikolojik zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfî engellenmesini de içeren, toplumsal veya özel alanda meydana gelen, fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranıştır.
 
Ülkemizde Son 20 Yılda Kaldırılan Kadınlarımızın Kazanılmış Haklarından Bazıları
 
Anne ve babası 1.10.2008 tarihinden sonra sigortalı olanlar ile bu tarihten itibaren doğan kız çocuklarının 18 yaşından sonra Genel Sağlık Sigortasından faydalanma hakları kaldırılmıştır.  
 
SSK’dan kadın sigortalıların 30.07.1964 tarihinde kazandıkları erkeklere göre yaş olarak beş yıl daha erken emekliliğe hak kazanma hakları ellerinden alınmıştır.  
 
Bağ-Kur ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı veya 4/1-(c)’den aylık bağlanma şartı; Kadınlar için 7200 gün, erkekler için 9000 gün, sigortalılık süresi kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl iken aradaki fark kaldırılarak 65 yaş 9000 gün şartı getirilmiştir.
 
SSK personeline 1950 yılından itibaren Kanunen verilen yılda 2 ikramiye ve İstanbul İlinde çalışan personele verilen İstanbul farkı ödemesi Anayasa Mahkemesi kararına rağmen 2011 yılından itibaren ödenmemektedir. Halbuki hemşire, ebe gibi kadın yoğun olduğu sağlık personeli, öğretmen gibi kadınların yoğun çalıştığı bütün memurlar dikkate alınarak yılda iki ikramiye ve İstanbul İlinde çalışan tüm memur personele İstanbul farkı ödenmesi gerekirdi.  
 
Evlenen kız çocuklarının aylıklarının kesilmesi üzerine babalarından aylık bağlanması için kadınlar boşanıyordu. 5510 sayılı Kanunda yapılan değişiklikle boşandığı halde eşi ile birlikte oturan kadınlar dolandırıcılık suçu ile suçlanmaya başlandı. Bu nedenle kadınlar resmi nikah yapmadan evlenmeye başladı. Aylık alan kız çocuklarından doğum yapanlar listesi alındığında onbinlerce kız çocuğunun hiç evlenmediği halde çocuk sahibi olduğu anlaşılacaktır. Neticede dünyada en çok boşanmanın olduğu ülke, nikahsız en çok çocuk doğuran ülke durumuna düştüğümüz gibi hiç evlenmeme nedeniylede nüfus artış oranı 1,7’ye düşmüş olup Aile ve Sosyal Hizmet Bakanı Derya YANIK’ın T.V. programında söylediği gibi kısa süre içinde ülkemiz nüfusu yaşlı ülkeler sınıfına girecektir.  
 
İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Toplumun yarısını oluşturan kadınlarımızın geri kalması, horlanması, eğitimden yoksun bırakılması ile toplumsal gelişme sağlanamaz. Türk Milletini medeni dünyada, lâyık olduğu konuma yükseltmek,

2 / 2
Türkiye Cumhuriyeti’ni sarsılmaz temelleri üzerinde her gün daha çok güçlendirmek için yarının kadını kız çocuklarımızı korumalıyız, bilimin ışığında eğitmeliyiz, gelecek kuşaklarımızın sağlıklı nesiller olarak yetişmesi onlara bağlıdır. Fikri, vicdanı, irfanı hür nesiller için 25 Kasım gününün farkındalık sağlamasını ve kadının toplumdaki rolünün daha iyi anlaşılmasına vesile olmasını temenni ediyorum  
 
 
 
                                                        Reyhan NALBANT
                                                       Gelecek Partisi Kadın  
                                              Politikaları Komisyon Üyesi
 
 
 
 
 
 
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Reyhan, Nalbant:, ULUSLARARASI, KADINA, YÖNELİK, ŞİDDETE, KARŞI, MÜCADELE, GÜNÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı