Reyhan Nalbant Yazdı: TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSU EŞŞİZ KAHRAMAN ATATÜRK
Haber
08 Kasım 2022 - Salı 19:55 Bu haber 12250 kez okundu
 
Reyhan Nalbant Yazdı: TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSU EŞŞİZ KAHRAMAN ATATÜRK
GÜNDEM Haberi
Reyhan Nalbant Yazdı: TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSU EŞŞİZ KAHRAMAN ATATÜRK

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSU EŞŞİZ KAHRAMAN ATATÜRK
 
Bu büyük ve eşsiz kahraman, 1881’de Selanik’te doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanımdır. Babasından küçük yaşta yetim kaldı. 1905’de kurmay yüzbaşı odu.
 
1911’de Trablus savaşında İtalyan’ların işgalini durdurdu ve savunmada bıraktı. Çanakkale Zaferinde Arıburnu ve Anafartalar’daki savunmalarındaki üstün başarısı ile sömürgecilerin İstanbul’ a girmesini engelledi. Bitlis ve Muş‘u aldıktan sonra, Diyarbakır’a doğru yayılan Rus ve Ermeni kuvvetlerini durdurarak Bingöl’ e sokmadı, binlerce ölü ve esir vererek kaçan düşmanın işgalinden kurtardığı ilk ilimiz Bitlis oldu. Suriye’yi boşaltan ordu döküntülerini Halep’te 7. Ordu içinde toplayarak, Katma Meydan Muharebesinde binlercesini öldürerek yendiği İngiliz zırhlı ve süvari birlikleri ile isyancı Arapları Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana’ya sokmadı.  Bugünün millî sınırları dediğimiz sınırları fiili olarak çizdi. 5 Ağustos 1921’de TBMM’den Başkomutan yetkisini alarak 22 günlük Sakarya Meydan Muharebesinde Türklerin Viyana’dan beri geri çekilmesini durdurdu. 30 Ağustos 1922’de Başkomutanlık Meydan Muharebesinde 120.000 civarında yunan ordusunu imha ederek 9 Eylül’de İzmir’i kurtardı. Desteksiz kalan sömürgecileri İstanbul’u terketmek zorunda bıraktı. 
 
1938 yılına kadar uygulanan Atatürk İlkelerinin amacı tam bağımsızlık yani siyasî, malî, ekonomik, adlî, askerî, kültürel vb. her alanda tam bir bağımsızlığa ve hürriyete kavuşmak demektir. “Bu sayılanların herhangi birinde bağımsızlıktan yoksun kalmak, millet ve memleketin gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından yoksun kalması demektir” demiştir. 
 
Devletçilik İlkesinde ekonomik kalkınmada devlete büyük görevler yüklemiştir. Atatürk sosyal, kültürel, ekonomik alanda kalkınmanın gerçekleştirilebilmesi için devletin büyük masraflar isteyen konularda öncülük etmesini isterdi. Bu amaçla yurdun birçok yerinde hava alanları kuruldu. Devlet eliyle Bursa’da Merinos, Nazilli’de Bez fabrikası, Uşak’ta Şeker fabrikası açıldı. Demir – Çelik sanayinin geliştirilmesi amacı ile Karabük Demir – Çelik fabrikası, madenlerimizin işletilmesi için Etibank kuruldu. Devlet eliyle limanlar yapıldı. Türk Hava Yolları kuruldu. Demiryolları devlete mal edilerek genişletilmeye, işletilmeye başlandı. Günümüzde ise lojmanlar dahil bütün gayrimenkuller, protez atölyesi ve ilaç fabrikası başta olmak üzere fabrikalar satılmış yada kapatılmıştır.  
 
Türk ulusunun kurtarıcısı, eşsiz kahraman Atatürk, amansız bir hastalıktan kurtulamayarak 10 Kasım 1938’de İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında saat 9’u 5 geçe hayata gözlerini kapadı. Tabutu Ankara’da Etnografya müzesine getirildi. 1953 tarihinde Ankara’da Rasattepe’de kendi için yapılan Anıtkabir’e gömüldü. Atamızı ölümünün 84. yılında rahmet, özlem ve minnetle anıyorum. Atam ruhun şad mekanın cennet olsun.  
 
 
                                                                     Reyhan NALBANT
                                                                Gelecek Partisi Kadın 
                                                       Politikaları Komisyon Üyesi
Kaynak: Editör:
Etiketler: Reyhan, Nalbant, Yazdı:, TÜRKİYE, CUMHURİYETİNİN, KURUCUSU, EŞŞİZ, KAHRAMAN, ATATÜRK,
Yorumlar
Haber Yazılımı