SANAYİ ODASI’NDAN GÖRKEMLİ ÖDÜL GECESİ
Haber
10 Aralık 2022 - Cumartesi 18:34 Bu haber 4734 kez okundu
 
SANAYİ ODASI’NDAN GÖRKEMLİ ÖDÜL GECESİ
EKONOMİ Haberi
SANAYİ ODASI’NDAN GÖRKEMLİ ÖDÜL GECESİ

SANAYİ ODASI’NDAN GÖRKEMLİ ÖDÜL GECESİ
 
Kayseri Sanayi Odasınca tertiplenen ‘2022 Yılı Sanayi Gecesi’ AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da onur konuğu olarak iştirak ettiği görkemli törenle gerçekleştirildi. Törende İstanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan 2021 yılı İSO ilk ve ikinci 500 sıralaması ile ihracat kategorisinde dereceye giren toplam 45 sanayiciye plaket takdim edildi.
 
Kayseri Sanayi Odasınca tertiplenen ‘2022 Yılı Sanayi Gecesi’ne AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili  Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, ilçe belediye başkanları, protokol üyeleri ve sanayiciler katıldı.Gecede İstanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan 2021 yılı İSO ilk ve ikinci 500 sıralaması ile ihracat kategorisinde dereceye giren toplam 45 sanayiciye ödül plaketleri verildi.   
 
Gecenin açılış konuşmasını yapan ve küresel ekonomideki sıkıntılara rağmen ekonomiye katkı sunan sanayicilere şükranlarını sunan KAYSO  Başkanı Mehmet Büyüksimitci şunları kaydetti  “Kayseri Sanayi Odası olarak 2005 yılından bu yana düzenlemekte olduğumuz ancak pandemi dolayısı ile ara verdiğimiz geleneksel sanayi gecemizde ve Odamızın 56. kuruluş yıl dönümünde sizlerle olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de İstanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan 2021 yılı İSO ilk ve ikinci 500 sıralaması ile İhracat kategorisinde dereceye giren toplam 45 üyemize plaket takdim edeceğiz. Küresel ekonomide yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen, yaptıkları üretim, ihracat ve sağladıkları istihdam ile şehrimiz ve ülke ekonomisine katkı sunan tüm sanayici ve işadamlarımızı canı gönülden tebrik ediyor, her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Özhaseki Bakanıma çok teşekkür ediyor, kendilerinden helallik istiyorum. Gece gündüz ne zaman arasak kendilerine ulaştık, sanayicimizin derdini anlattık, sorunlarımıza çok hızlı çözüm buldular. Mehmet Özhaseki Bakanım belediye başkanlığı döneminde Kayseri’de tüm Türkiye’ye örnek olacak belediyecilik yaptı. Şu anda da tecrübelerini tüm Türkiye ile paylaşıyor. Özellikle Kayseri’de üretim, ihracat ve istihdamın artması için Melikgazi Belediye Başkanlığı döneminde, kuruluşuna öncülük ettiği Kayseri Serbest Bölge 140 firması ve 7 bine yaklaşan istihdamı ile yıllık 600 milyon doları aşan ihracat yapıyor. Kayseri Serbest bölgemiz bir cazibe merkezi oldu. Bugün de serbest bölgede çok büyük ve önemli bir yatırım için arsa tahsis sözleşmesi Sayın Bakanımızın katılımı ile imzalandı. Anadolu’nun en eski ticaret merkezi olan Kayseri’miz bugün Türkiye ve Avrupa’nın önemli üretim merkezlerinden biridir. 5 üniversite, 2 teknopark, 15 Ar-Ge merkezi ve 2 tasarım merkezi ile Kayseri, bölgemize ve ülkemize önemli katma değer sağlayan bir il konumundadır. Kayserili sanayiciler olarak, 3 OSB ve üretim amaçlı bir serbest bölgede, 2 bin 200 fabrikada üretim yapmaktayız. Bu faaliyetlerimizi toplam 50 milyon metrekarelik sanayi alanında gerçekleştiriyoruz. 4 milyar doları aşan ihracatımız, 2 milyar dolar ithalatımızla 6 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahibiz. Bugüne kadar yaklaşık bin 700 ihracatçımızla 190 ülkeye ihracat yaptık. Kayseri olarak ithal ettiğimizin iki katını ihraç ediyoruz. Cari fazla veriyoruz. Gecemize teşrifleriyle bizleri onurlandıran konuklarımıza, şehrimize ve ülkemize değer katan tüm sanayici ve işadamlarımıza şükranlarımı sunuyor, ödül alan tüm firmalarımızı tebrik ediyorum”   
 
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu2 da Kayseri’nin kendi insanının emeği ile en önemli sanayi şehirlerinden biri haline geldiğine dikkat çekerek, “Kayserimiz sadece ticarette değil sanayi, turizm, eğitimde de marka şehir haline gelmiş memleketim Kayseri’de aranızda bulunmaktan onur duyuyorum. Esasında Kayseri, tüm ülkeye ortak olacak bir noktada. Burada tamamen kendi imkanlarımızla ortaya çıkmış bir başarı hikayesi yazdık Kayseri’de. Kayseri, milattan önce de ticaret şehriydi. Kendi insanımızın emeği ile Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden biri haline geldi. Yetmedi turizm şehri oldu. Eğitim merkezi, üniversiteler şehri haline geldi. Tüm bunları kendi girişimcilerimizin, Kayserili hayırseverlerin emeği ve gayreti ile başardık. Türkiye’de bu anlamda baktığınız zaman biz tekiz. Biz devletten bir şey istemedik, almadık ve tamamen kendi imkanlarımızla bu noktaya geldik. Tüm bu başarılarla bizleri gururlandıran Kayserili sanayicilerimizle iftihar ediyorum. Ödüle layık görülen tüm kardeşlerimi de ayrıca tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Kayseri, 3 Organize Sanayi Bölgesi, 1 Serbest Bölgesi, 2 Teknoloji Geliştirme Merkezi ile hepimizin iftihar ettiği bir konuma gelmiştir. Tamamına yakına sanayi ürününden oluşan katma değeri yüksek bir ihracat hacmine de sahibiz. Bu büyük başarıda en büyük pay sahipleri tabi ki Sayın Bakanımız, valimiz, belediye başkanımız, vekillerimiz, oda ve borsa başkanlarımı tebrik ediyorum” ifadesini kullandı.     
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Özhaseki ise önemli olanın istikrarlı bir şekilde işlerimizi devam ettirmek olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu “Bizim ilk bin içerisinde 31 firmamız yer alıyor. Zannedersem Kayserili firmalar diye baktığımızda veya Kayseri doğumlu insanların oluşturduğu insanların oluşturduğu sanayi dünyasında kimler var diye baktığımızda bu sene 60’ı geçiyor. Allah’a çok şükür bunlarla iftihar ediyoruz. Bugün de burada gayret eden, risk alan ve gece gündüz demeden çalışan, üreten sanayici kardeşlerimize ödülleri verilecek. Bundan dolayı da, gayretlerinden dolayı arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Benim yaşım 60’ı geçti. Geçmişe dönüp baktığım zaman kaç tane kriz gördüm. Bu krizler kalıcı değildir. Bugün yaşamış olduğumuz ufak tefek sıkıntılar da bir an önce gidecektir. Önemli olan istikrarlı bir şekilde işimize devam etmek, zor günlerde ayakta kalmak, yatırım yapmak ve neticesinde de üretip memlekete faydalı olmaktır”                                          
 
Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından sanayicilere plaket takdimi gerçekleştirilerek gece nihayetlendirilirken yoğun katılım ve sanayicilerin coşkusu dikkatlerden kaçmadı.
Kaynak: Editör: Metin Kabakcı
Etiketler: SANAYİ, ODASI’NDAN, GÖRKEMLİ, ÖDÜL, GECESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı