Sosyolog Ziya Soybayraktar'dan Muhteşem Makale: Zehirli Pedegoji
Haber
21 Aralık 2022 - Çarşamba 14:56 Bu haber 3456 kez okundu
 
Sosyolog Ziya Soybayraktar'dan Muhteşem Makale: Zehirli Pedegoji
EĞİTİM Haberi
Sosyolog Ziya Soybayraktar'dan Muhteşem Makale: Zehirli Pedegoji

Hayatı sürprizleriyle yaşamak gerek. Belli belirsiz her şeyiyle. Karanlığı yaşamadan aydınlığa çıkılmadığı gibi. Her yağmurun sonucunda renk cümbüşü gökkuşağının çıkmadığını da biliyoruz. Güneş, aydınlığı ile oluşturuyor gökkuşağının gönülleri saran renk hızmasını.
Daha ne çok şey bilmiyoruz.
Bilmek gerek.
Bilerek, görerek, yaşayarak kavrıyoruz çok şeyi.
Bilmediklerimizi de bilmeliyiz, korkmadan. Biliyormuş gibi yapmamalıyız, anlamalıyız, anlamak için öğrenmeli, öğrenmek için de okumalıyız. Zira Allah’ta insanlara “OKU” ve “ YAZ” diyor Kitabı Kur’an da.
Okumalı ve öğrenmeliyiz. Mesela; İnsanı bilmeliyiz. Nedir, ne düşünür, nasıl düşünür, nasıl gelişir, nasıl davranır, bireysel ve toplumsal davranışları nelerdir? İlginizi çeker mi bilmem ama Felsefeci, Sosyolog, Psikolog Ünlü yazar Alice Miller’in benim dikkatimi çeken tespitlerini sizlerle paylaşmak isterim.
 Zehirli pedagoji diye tanımladığı tespitlerin de : “ Çocukken sürekli cezalandırılma korkusuyla yaşayan, asla saygı görmeyen, aşağılanan, utandırılan, küçük düşürülen kişiler, büyüdüklerinde diktatör ve insanları hor gören kişiler olarak karşımıza çıkar” diyor yazar Alice Miller.
Ve devam ediyor;
“Daha sonra ellerine geçirdikleri devasa bir kudretin yardımıyla bu saygıyı kazanmak için ellerinden geleni yaparlar. Siyaset Dünyası “ GÜÇ ve SAYILMA”  açlığının nasıl da asla doyurulamadığının mükemmel bir örneğidir.”
Gerçekten de şöyle bir etrafınıza baktığınız da bu tespitlerin ne kadar doğru olduğunu görürsünüz. Sayın Miller devam ediyor; 
“Tatmin edilemez, asla tamamıyla doyurulamaz bu açlık. Bu insanlar ne kadar çok güce sahip olurlarsa, zorlama bir tekrar süreci içinde, kaçmaya çalıştıkları o en baştaki iktidarsızlık, acizlik duygularını yeniden canlandıracak eylemlere girişmek için o kadar cesaret bulurlar.
Hitler bunu sığınağında, Stalin paranoid korkularında, Mao halkı tarafından sonunda ret edilişinde, Napolyon sürgünde, Miloseviç hapiste, Saddam Hüseyin iktidardan küçük düşürücü bir biçimde düşüşünde bulur.”
Bahse konu liderler ve yaşayan benzerlerine baktığımızda da bu tespitlerin doğruluğu orta değil mi?
 Yazar tespitlerini sürdürüyor; “ Bu adamları, elde ettikleri gücü nihayetinde onları acizliğe ve güçsüzlüğe gömecek kadar suiistimal etmeye sevk eden neydi? Bence bu onların bedenlerindeydi; bedenleri çocuklukta hissettikleri iktidarsızlık, acizlik bilgisini taşıyordu; bu bilgiyi hücrelerinde sakladılar, bu bilgiyle yüzleşmek için kendi sahiplerini zorlamak üzere yola çıktılar.
Ancak çocukluklarına dair bu gerçek, bu diktatörlerin kalplerine öylesine bir korku aşılamıştı ki, hakikatle-kendi hakikatleriyle- yüzleşmektense, insanların hepsini silmeyi, milyonlarca insanı yok etmeyi tercih etmişlerdir.”( BEDEN ASLA YALAN SÖYLEMEZ KİTABI/ALİCE MİLLER. Syf.23,24)
 Zehirli pedagoji olarak isimlendirilen bu durum, insanların çocukluk dönemlerinde başlayan ve yaşadıkları, gördükleri muamele ile oluşan psikolojik öğeler, yetişkinliğinde insanların davranışlarına yön veren bilinç dışı duyguları olduğunu görüyoruz.
İnsanlar psikolojilerini yönetmeyi bilmeli, neden- sonuç ilişkileriyle muhakeme yeteneklerini geliştirip, analitik düşünmeye başlamalı ve toplumsal rollerini bilinçli olarak yerine getirmeli. Yaşadığımız çevreye baktığınız da güç sarhoşluğuna kapılmış, eline geçirdiği iktidarı, hırsıyla kendini tüketecek kadar hoyratça kullanan çok kimseyi görürsünüz.
Bilmek gerek!
Sayın Miller ’in şu tespiti ile bitirelim yazıyı; Beden yaşadığı her şeyin hatırasını tamamıyla bünyesinde saklayan bir organizmadır.
Kaynak: Editör: Okuntu Haber
Etiketler: Sosyolog, Ziya, Soybayraktar'dan, Muhteşem, Makale:, Zehirli, Pedegoji, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı