Süheyla Gökçek: Emeklilikte Staj ve Çıraklık Sigortasına Takılanlar
Haber
16 Ocak 2023 - Pazartesi 00:14 Bu haber 758 kez okundu
 
Süheyla Gökçek: Emeklilikte Staj ve Çıraklık Sigortasına Takılanlar
EKONOMİ Haberi
Süheyla Gökçek: Emeklilikte Staj ve Çıraklık Sigortasına Takılanlar

 
 
EMEKLİLİKTE STAJ ve ÇIRAKLIK SİGORTASINA TAKILANLAR
 
Değerli okurlar, hepimizin yakından takip ettiği EYT (Emeklilikte yaşa takılanlar) sürecinin artık neredeyse sonuna gelindi. Yapılan düzenleme ile EYT den yaklaşık 2 milyon 250 bin çalışan yararlanabilecek.
Emeklilik hakkı beklentisinde olan 1999 dan önce stajyer ve çıraklık sigortası bulunanlar için ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in, “Çıraklık ve stajyerlikte geçen süreler malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında bulunmadığından söz konusu sürelerdeki işe başlama tarihinin, aylığa hak kazanmada ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilmesine kanunen imkân bulunmamaktadır” açıklamasıyla yeni bir hak mağduriyetinin fitilini ateşlendi.
Peki Çıraklık ve stajyerlikte sigortalılık ne demek? 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanır. Bunlar hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bu kişiler için aylık prime esas kazanç olarak brüt asgari ücretin yarısı esas alınır ve prime esas kazancın 6’sı oranında prim ödenir. Bu oranın 1’i kısa vadeli sigorta kolları, 5’i genel sağlık sigortası primidir. Sosyal güvenlik sistemine sigortalı olarak yapılan bildirimlerin emeklilik için sayılabilmesi için uzun vadeli sigorta olarak adlandırılan malullük-yağlılık-ölüm sigorta koluna prim ödenmesi gerekmektedir. Staj süresince öğrencilerden sadece iş kazası-meslek hastalığı-hastalık primi alınmakta, emeklilik primi ise alınmamaktadır. Bu nedenle stajda geçen süreler hem sigortalı prim gün sayısında hem de sigortalılık süresinin başlangıcında geçerli olmamaktadır.
Stajyer, çırak ve okudukları üniversitelerde kısmi zamanlı çalışan öğrenciler, Sosyal Güvenlik Kurumu'na kayıtlı iken çalıştıklarını ve Sigorta Sicil Kaydı belgesinde, “ilk işe giriş tarihi” ifadesinin açık bir şekilde yer aldığını belirterek, bu tarihler için borçlanma hakkı istiyorlar. Staj sigortası mağdurlarının sayısı yaklaşık 2 milyonu buluyor. Sosyal medyada sürekli olarak mağduriyetlerini dile getiren ve hak arayışı içerisinde olan “staj sigortası mağdurları” çok küçük yaşlardan itibaren çıraklık ve staj sigortası kapsamında çalıştıklarını çıraklık sigortasının sigorta başlangıç tarihi olarak esas alınmasını talep etmekteler.
EYT düzenlemesinin henüz meclisten geçmemiş olduğunu ve yaklaşan seçim sürecini düşündüğümüzde “Staj sigortası mağdurları” da EYT liler gibi bir zafer elde ederler mi..  Sanırım çok yakın bir zamanda bunu hep birlikte göreceğiz.
EYT kapsamından yararlanan tüm hak sahipleri gibi staj sigortası mağdurlarının da hak kayıplarının giderilmesi, “ Eşitlik ve adalet” temennisi ile.
Hepinize umut dolu yarınlar ve aydınlık bir Ülke diliyorum. 
 
 SÜHEYLA GÖKÇEK
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Kamu Gözetim Kurumu
Bağımsız Denetçi
 
 
 
Kaynak: Editör: Metin Kabakcı
Etiketler: Süheyla, Gökçek:, Emeklilikte, Staj, ve, Çıraklık, Sigortasına, Takılanlar, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Süheyla Gökçek: Emeklilikte Staj ve Çıraklık Sigortasına Takılanlar
Süheyla Gökçek: Emeklilikte Staj ve Çıraklık Sigortasına Takılanlar
Yorumlar
Haber Yazılımı