Cavit Dursun Cavit Dursun: İDDİA ve İTHAM EDİYORUM
Yazı Detayı
02 Kasım 2022 - Çarşamba 23:43 Bu yazı 7 kez okundu
 
Cavit Dursun: İDDİA ve İTHAM EDİYORUM
Cavit Dursun
 
 
İDDİA ve İTHAM EDİYORUM. 
Bır yılı aşkın süredir, iddia ve itham ediyorum. 
Yaşadığımız sürecin adı ve sebebi ; ekonomik kriz, zam veya enflasyon değildir. Tüm bunlar sonuçtur.
GERÇEKTE İSE, PLÂNLI, PROGRAMLI ve KASTEN YOKSULLAŞTIRILIYORUZ. 
ORTA KESIM BİLİNÇLİ OLARAK YOK EDİLİP YOKSULLAŞTIRILIRKEN, ZENGİN KESİM KAT BE KAT DAHA DA ZENGİN EDİLİYOR.
Oturulmuş çalışılmış, konunun tarihi, siyasi, mali, ekonomik ve toplum psikolojisi hesaplanmış ; toplumun geniş kesimlerini fakirleştirirsek, önce tepki verirler, bir süre sonra ise KABULLENİP ALIŞIRLAR, iktidara daha fazla bağımlı hale gelirler, böylece anlama, düşünme ve sorgulama yetileri körelir demişler. Bu durumun tarihi, felsefi, sosyolojik ve siyasi sonuçlarını hesaplamışlar. Toplumun tepki gösterebilecek kesimlerini korkutmak ve susturmak için de, sürekli yasalar çıkartıyorlar. Ellerindeki medya, kamu, polis ve yargı güç ve yetkisini, KVK, özel hayat, basın ve sosyal medya sansür yasaları, terör yaftası, soruşturma, gözaltı ve tutuklamalarla artırarak sürdürüyorlar. Kaba bir milliyetçilik, sözde vatanseverlik sosuyla topluma sunuluyor, karşı çıkan herkes hain ve terörist ilan ediliyor. 
Geçmişteki krizlerden bankalar, holdingler ve sermaye etkilenirken, son 1-2 yıldır bankalar, şirketler ve sermaye tarihi rekor kârlar elde edip açıklıyorlar. Halk ise yoksulluk ve hayat pahalılığından inim inim inliyor. 
Nas ve faiz aldatmacasıyla, önce ekonomik kriz tetiklendi. Zamlar, enflasyon ve hayat pahalılığı aldı başını gitti. Tüm ülkeler faiz artırırken, bizde ise sözde faiz indirimi ile bankalar ve sermaye ihya ediliyor. 
Toplumun 3/2' si yoksulluk ve fakirlik kıskacında...
3/1' i ise ellerindeki zenginlik, siyasi güç, kamu gücü, yozlaşma ve her türlü yolsuzlukla lüks ve zenginlik içerisinde...
Bu yoksullaşma süreci, toplumun ahlakını, vicdanını ve insanlığını da adeta kemirerek yok ediyor. 
Tüm dünyada tarih boyunca, ZENGİN kesimler zenginlik ve güçlerini korumak için iktidarlara adeta taparlar. En alttaki fakir ve yoksul kesim ise, ekmek ve gelecek kaygısı nedeniyle mukayese, düşünme, sorgulama ve itiraz yetisini yavaş yavaş kaybeder. Bu düzende orta kesim istenmez ve sevilmez. Zira, toplumsal etik, bireysel ahlâk, vicdan, hukuk devleti, hak ve özgürlükler, adalet, uygarlık, sanat, bilim ve akıl ile toplumun geleceği ve devletin bekası, orta kesimin değerleridir. 
Toplum ; suni gündemler, kayıkçı kavgası ve toplum mühendisliğiyle uyuşturulur. Medya ve basın, afyon görevi görür. Saçma sapan konular, diziler ve haberler medya aracılığıyla topluma zerk edilir. Insani, ahlâkî, mesleki ve vicdanı tüm değerler yerle bir edilir. Toplumsal kamplaşma en úst seviyeye çıkartılır. Ortak, milli ve kurucu değerler aşındırılarak yok edilmeye çalışılır. Mukayese yeteneğini kaybeden toplum, İKTİDARA ve GÜCE DAHA DA BAĞIMLI HALE GELİR. Toplumsal ve bireysel ANOMİNİN zirvesine ! doğru çıkılır. Uyuşturulmuş toplum ne söylenirse inanır hale getirilir. Sahte başarı, ilerleme, güç ve zenginlik hikayeleri anlatılır. 
Muhalefetin bir kısmı para, güç, istihbarat ve şantajla ortaklığa dahil edilirken, diğer bir kısmı ise parçalanır. Geriye kalanlar ise kırk yamalı bohça gibidir. Ülkedeki toplumsal yozlaşma muhalefeti de vurur. 
Hukuk devleti, parti devleti haline gelip, toplumsal histeriyle kamplaşan güruhlar karşısında, kurallar, kurumlar ve özellikle de yargı çaresiz, korumasız, yetkisiz ve etkisizdir. 
Yaşadığımız ve yaşattırıldığımız  süreç budur.
Gün gelecek, tüm gerçekler ortaya çıkacaktır elbette...
 
Etiketler: Cavit, Dursun:, İDDİA, ve, İTHAM, EDİYORUM,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı