Prof. Dr. Tuncay Dilci PROF. DR. TUNCAY DİLCİ: Teknolojinin Çocuklar Üzerinde Etkileri
Yazı Detayı
09 Eylül 2022 - Cuma 12:18 Bu yazı 21 kez okundu
 
PROF. DR. TUNCAY DİLCİ: Teknolojinin Çocuklar Üzerinde Etkileri
Prof. Dr. Tuncay Dilci
okuntugazetesi
 
 

Teknolojinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri

Bu bağlamda; dijitalleşmenin bilindik uygulamaların ötesinde farklı fırsatları getirebildiği gibi, çocuklar üzerinde olumsuz etkilerinden de bahsetmek de fayda vardır. Buna göre düzenli ve sağlıklı dijital erişim pratiği kazanamamış çocuklarda:

1. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşanabilmekte.

2. İnsani özelliklerden kopuş antisosyal kişilik ve iletişim sorunları yaşayabilmekte.

3. Yalnızlaşmaya bağlı özgüven duygusunda eksiklik, yabancılaşma ve yüz yüze ilişkilerde başarısızlık kendini göstermekte.

4. Sürekli parmak ve tuş dokunmatik yaklaşımlar doğal olan parmak ve diğer kas becerilerine köreltmekte.

5. Dijital mecralar üzerinde maruz kalınan akran baskısı ve zorbalık yüz yüze gerçekleşen olumsuz durumdan kat ve kat daha fazla çocuğun duygu durum dünyasını ve psikolojik eklemini etkilemekte.

6. Linguistique becerilerinde, söz varlığında zayıflama ve buna bağlı ana dil kullanımının bozulması.

7. Dijital dünyanın kahramanı olması gibi egosantrik duyguları beslediği için her zaman sokak oyunları yerine evde dijital teknolojilerin kullanılması tercih edilmekte.

8. Yoğun dijital ekran karşısında bundan çocuklarda çökmüş görünümlü omuzlar, ortopedik problemler, heyecan ve tedirgin duruş söz konusu. Bununla beraber bu çocuklarda eklemlerde ve parmaklarda ağrı hisleri, küçük kas koordinasyonlarında zafiyet ve işlev yoksunluğu, hareketsiz yaşama bağlı aşırı kilo ve dengesiz beslenme, öz bakım becerilerinde yetersizlik ilerleyen yaşlarda kendini göstermekte.

9. Dijital teması alışkanlığına bağlı bozukluk yaşayan erkek çocukların büyük bir çoğunluğu karşı cinse karşı karmaşık duygular içerisinde olur.

10. Yoğun adrenalin ve dopamin etkisinde vücutta bir yorgunluk ve artan stres ormanı eşliğinde genç yaşlarda yaşlılık görünümünü, sürekli hareketsizliğe bağlı kalan bu kişilerde normal yürüme koşma gibi egzersizleri sağlıklı bir şekilde yerine getiremedikleri görülmekte. Örneğin sürekli araba kullanan birinin, normal hayatta yürüme becerisini sekteye uğratması gibi...

11. Yoğun dijitalleşmenin ve eğitimde yoğun olarak kullanılmasının en önemli sonuçlarından bir tanesi travmatik beyin hasarı şeklinde ilerleyen ve ileri yaşlarda onarılması zor hasarlar meydana getirmesi. Özellikle dijital ninjaların vermiş olduğu yoğun radyasyon etkisi yüksek temaslar ve ekran üzerinde yaşanan ani korku ve heyecanlar orada fiziksel travmalara kadar etki yaratmakta. Sonrasında da eğitsel problemler ortaya çıkarak öğrenci de algı, anlama, espri anlayışı, öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği gibi dürtüsel problemlere dönüşmekte. Diğer taraftan duygusal ve davranışsal sorunların hemen hemen her türünde farklı kategori ve düzeyde etkisi görülen travmatik beyin hasarları çocukta kesintiye uğramış kimlik gelişimi sendromu gibi bir sorunu da gündeme getirmekte.

Yukarda saydığımız olumsuz yansımaları suya atmak mümkün. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki; eğitim sistemi eğitim teknolojisine kavuşurken yoğun dijitalleşmenin bakınca aslında çocuklarımıza ve onların duymalarını teknolojiye kayıtsız şartsız bırakmamak gerekir. Aksi halde edilgen bir noktaya taşıdığınız çocuklarımız dijital mecraların sunmuş olduğu içeriklerin zihin operasyonlarıyla ipoteklenmiş beyinlere dönüşürken diğer taraftan da yaratıcılık becerilerinde olumsuzluklarla karşılaşabiliriz. Bu noktada benim nacizane önerim eğitimde hibrit model diyebileceğimiz yeni nesil öğrenme biçimlerini işe koymak ve bu yönde gerekli tedbirleri ivedilikle almak durumundayız. 

Kaynak: Milliyet Gazetesi 

 
Etiketler: PROF., DR., TUNCAY, DİLCİ:, Teknolojinin, Çocuklar, Üzerinde, Etkileri, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı