Sacit Taki Hocaoğlu Sacit Hocaoğlu: Mezar Taşları ve Müzik
Yazı Detayı
27 Aralık 2022 - Salı 11:52 Bu yazı 28 kez okundu
 
Sacit Hocaoğlu: Mezar Taşları ve Müzik
Sacit Taki Hocaoğlu
sacithocaoğlu@hotmail.com
 
 
MEZAR TAŞLARI VE MÜZİK.
 Mezar taşlarına konser veren bir adam, kemanının sesiyle kendinden geçebilir, mezar taşları dinlemesini bilmeselerde susmasını bilirler. Oysa, kulak verdiği sadece kendi çalgısıdır!.
 Bütün ırkları, bütün zamanları kucaklayan bir müzik, duymasını bilen için her saniye bütün varlıkların şarkılarıyla örülüdür.
 Müzik notaları, değişik müzikçilere göre mısralar, bazen portakal çiçeği kokar, bazen tarçın... Her mısrada insanlık gemisinin uzun zamandır hasretini çektiği sahillere doğru yaklaştığını sezersiniz.
 Şöyle diyenler de vardır : Dünyada müzik dinleyene cennette yer yoktur, şarkı kalpte nifak biriktirir. ( Ebu Davud), tarikatçı farkını görünüz ki notalar kararmasın, mezar taşlarına muhtaç kalınmasın.
 Bazı cemaatler de vurmalı sazlarla müzik helal, telli ve üflemeliler ise haram. Oysa haram kılma yetkisi sadece ve sadece Cenab-ı Hakk'a aittir.
 Özetle, her konuda olduğu gibi müziği de mezhepsel izahlarla kaosa sürüklemişlerdir. Halbu ki Mevlana, ney müziğini doruğa çıkarmış, nakşi tarikatı da zikirlerini def eşliğinde halay çeker gibi icra ederler.
 Bir şiirle noktalayalıyalım :
Kime sordumsa seni, doğru cevap vermediler,
Kimi hırsız, kimi deyyus, kimi alçak dediler.
Künyeni almak için partiye ettim telefon,
Bizdeki kayda göre şimdi o mebus dediler.
  Neyzen Tevfik
 
Etiketler: Sacit, Hocaoğlu:, Mezar, Taşları, ve, Müzik, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı