Süheyla Gökçek Süheyla Gökçek Yazdı: EYT İLE EMEKLİLİK SONRASI ÇALIŞMADA KIDEM TAZMİNATINA DİKKAT
Yazı Detayı
23 Ocak 2023 - Pazartesi 14:43 Bu yazı 5 kez okundu
 
Süheyla Gökçek Yazdı: EYT İLE EMEKLİLİK SONRASI ÇALIŞMADA KIDEM TAZMİNATINA DİKKAT
Süheyla Gökçek
 
 
 
EYT İLE EMEKLİLİK SONRASI ÇALIŞMADA KIDEM TAZMİNATINA DİKKAT
 
Değerli okurlar merhaba, EYT yasalaştı yasalaşıyor derken, Emeklilik sonrası aynı işyerinde çalışmaya devam etmek isteyenleri neler bekliyor hep birlikte bir göz atmamızda fayda olacağını düşünüyorum.
Emekli olduktan sonra, kıdem tazminatını almayıp işe devam edenler çalışma dönemlerinin  birleştirilerek ayrıldığı tarihteki son ücretinden kıdem tazminatı hesabı yapılacağını düşünerek hareket ederlerse hak kaybına uğrayabilirler. 
Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 2022/781 E. 2022/2159 K. Sayılı kararı bu konuda emsal niteliğinde olacak şekilde bizlere ışık tutuyor.
“Taraflar arasında kıdem tazminatı hesabına esas ücretin belirlenmesi noktasında uyuşmazlık bulunmaktadır.
Somut olayda, davacının Sosyal Güvenlik Kurumundan yaşlılık aylığı almaya başlamasına rağmen asıl işverene ait işyerindeki çalışmasına kesintisiz çalıştığı, bu çalışmasının istifa ile sonuçlanması sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanamaz ise de, emeklilik tarihine kadar geçen süre için kıdem tazminatı alacağına hak kazandığı sonucuna varılmıştır. 
Mahkemece davacının emeklilik tarihine kadar olan çalışma süresi yönünden kıdem tazminatı alacağına hükmedilmesi yerinde ise de, tazminata esas ücretin belirlenmesinde hata yapıldığı anlaşılmaktadır. Hükme esas alınan bilirkişi raporunda, davacının 30.06.2012 tarihindeki ücreti ile o tarihteki yol yardımı toplamı dikkate alınmak suretiyle, tazminata esas ücretin 1.193,03 TL olarak belirlendiği anlaşılmaktadır. 
Davacının emeklilik tarihinden sonraki çalışması istifa ile sona erdiğinden bu döneme ilişkin çalışma süresi ile bu dönem sonundaki ücrete göre kıdem tazminatı hesaplanması yerinde değildir. Kıdem tazminatının hesaplanmasında esas alınması gereken (son) ücret, davacının emeklilik tarihindeki ücrettir. Gerek ücretin, gerekse ücrete ilave edilecek yardımların parasal değeri belirlenirken davacının emeklilik tarihi olan 25.07.2011 tarihi esas alınmalı, bu tarihteki tazminata esas ücret miktarı üzerinden hesaplama yapılmalıdır. Kıdem tazminatına esas ücretin belirlenmesinde hata yapılarak hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.” 
Burada dikkat edilmesi gereken, Emekli olduğunuz tarihteki son ücretinizden Kıdem Tazminatı hesaplaması yapılacağıdır.
Sevgili EYT’ liler, hak kaybına uğramamak adına izleyeceğimiz yol, çalışmaya devam edecek olsanız da Kıdem Tazminatınızı muhakkak almak olacaktır.
Hepinize Umut dolu yarınlar ve Aydınlık bir Ülke diliyorum.
 
SÜHEYLA GÖKÇEK
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Kamu Gözetim Kurumu
Bağımsız Denetçi
 
Etiketler: Süheyla, Gökçek, Yazdı:, EYT, İLE, EMEKLİLİK, SONRASI, ÇALIŞMADA, KIDEM, TAZMİNATINA, DİKKAT,
Yorumlar
Haber Yazılımı